33 nominated for military academies by Rep. Schmidt - Cincinnati News, FOX19-WXIX TV

33 nominated for military academies by Rep. Schmidt

Source: Congresswoman Jean Schmidt's Office Source: Congresswoman Jean Schmidt's Office
CINCINNATI, OH (FOX19) -

Congresswoman Jean Schmidt has nominated 33 residents of Ohio's Second Congressional District for acceptance by four of our nation's military academies.

At least one nominee could be accepted by each institution: U.S. Military Academy (Army) at West Point, N.Y.; U.S. Air Force Academy in Colorado Springs, Colo.; U.S. Naval Academy in Annapolis, Md.; and U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, N.Y. 

All members of Congress may nominate up to 10 candidates per opening.  Academies usually make appointments by March 31.

"They are looking for individuals who are well-rounded – academically, physically, and socially – who have demonstrated leadership qualities, community service, and a strong desire to serve in the military as an officer," Congresswoman Schmidt said.

A record number applied this year to be nominated by Congresswoman Schmidt. They were interviewed by two Naval Academy and two Air Force Academy graduates at Congresswoman Schmidt's Cincinnati office.  Her nominations were based on the panel's recommendations. Congresswoman Schmidt held a reception Thursday (Dec. 29) at her Cincinnati office to recognize the nominees and their families:    

U.S. Military Academy at West Point (Army)

Clermont County: Christopher Lau of Pierce Township, a student at Miami University.

Hamilton County: Bradley Sweeney of Sycamore Township, a student at Sycamore High School; Eliseo Vizcaino of Sycamore Township, a student at Cincinnati Hills Christian Academy; Jack Gustafson of Symmes Township, a student at Xavier University; Branden Bodnar of Anderson Township, a student at Turpin High School.    

Pike County: Mark Clark of Waverly, a student at Waverly High School.

Warren County: Louis Kappner of Maineville, a student at Kings High School; Gabriella Stroplos of Lebanon, a student at Lebanon High School; William Ulrich of Oregonia, a student at Fishburne Military School in Waynesboro, Va.; Nicholas Taylor of Maineville, a student  at Cincinnati Hills Christian Academy.  

U.S. Air Force Academy

Clermont County: John Braden Miller of Miami Township, a student at St. Xavier High School; Nicholas Twine of Stonelick Township, a student at Clermont Northeastern High School.

Hamilton County: David Berno  of Cincinnati, a student at St. Xavier High School; John Dumas IV of Cincinnati, a student at St. Xavier High School; Matthew Krott of Symmes Township, a student at Indian Hill High School; Devon Burris of Cincinnati, a student at Sycamore High School; Reece Martinez of Cincinnati, a student at Loveland High School.

Warren County: Alexander Moushey of Mason, a student at Mason High School; Jacob Gill of Mason, a student at Moeller High School; Edward Kathman of Mason, a student at Summit Country Day School.

U.S. Naval Academy

Clermont County: William Hamiter of Union Township, a student at Moeller High School; Edward Hoffmann of Stonelick Township, who is home schooled; Henry Jentz II of Union Township, who is home schooled; Erik Shinkle of Tate Township, a student at Bethel-Tate High School; Zachary Sullivan of Miami Township, a student at Milford High School.

Hamilton County: Karah Brown of Cincinnati, a student at Walnut Hills High School; David Groh of Cincinnati, a student at St. Xavier High School; Kathleen Heinbach of Cincinnati, a student at Indian Hill High School; Tanner Huskey of Blue Ash, a student at St. Xavier High School; Thomas Wassel of Loveland, a student at Loveland High School.

U.S. Merchant Marine Academy

Brown County: Holly Van Keuran of Georgetown, a student at Georgetown High School.

Clermont County: Kayla Bomske of Union Township, a student at Amelia High School; Nathaniel Adams of Milford, a student at Cincinnati Country Day School.

 

Powered by Frankly